Barfotaryck bakom torsdagens överraskning!
Earnest vann STL-lopp ifjol. I år har inte framgångarna varit lika stora, men vid torsdagens tävlingar visade valacken gammal god form när han vann V4-avslutningen ihop med Carl Johan Jepson. Foto: Magnus Strömsten.

Barfotaryck bakom torsdagens överraskning!

Två skrällar och två betrodda segrade vid torsdagens lunchtävlingar. Skrällarna gjorde att V4-utdelningen sköt upp till 13.767 kr för ett drygt 100-tal system.

I den inledande avdelningen var det spel mot ett mål när Anders Svanstedt styrde två procentaren Caribbean Lemon till front. Det treåriga stoet drog undan stor ledning i ett hiskeligt 1.12-tempo på inledningsvarvet.  Krafterna börja tryta på upploppet men Caribbean Lemon var aldrig i förlustfara.
 - I förra starten blev hon fast med lite sparat. Idag nådde vi ledningen men när jag stötta med stången slog hon hasen i den och drog undan, avslöjade Anders Svanstedt efter målgång.
Caribbean Lemon kördes barfota för första gången och segrade på 14,6, en rekordsänkning med 2,3 sekunder. Vinnaroddset hela 41,29.

Ungdomarna körde i alla spår
Andra V4-avdelningen var ett Ungdomslopp och där kördes det friskt. Andrahandsfavoriten Running Road hamnade tidigt i tredjespår och blev kvar där loppet genom. Det bäddade för favoriten Young som för duktige Simon Helm avancerade från kön varvet från mål. I slutsvängen var Young i stor ledningen, men den krympte snabbt när Muscle Monique kom fort långt ut i banan. Segermarginalen blev ändå en halv längd för Young.
 - Det hårda tempot gynnades oss. Men sedan blev det en tempominskning och då var vi tvungna att avancera framåt. Jag har kört Young tre gånger och vunnit samtliga så vi trivs ihop, berättade Simon Helm.

Skrällde till 22 ggr insatsen
I tredje V4-avdelningen blev det en ny överraskning. Stay Outh kunde från tredjepar utvändigt följa med bakom anfallande hästar i tredjespår. In mot upploppet gav körande Victor Rosleff sin häst anfallssignalen. Mitt på upploppet kopplades greppet och skrällen var ett faktum.
 - Jag fick upplysningar om att hästen var bra i ordning. Det löste sig bra och hästen var taggad innan vi satte in attacken, sa segerkusken efter målgång.

Visade gammal god form
Det dröjde fram till fjärde V4-avdelningen innan landets mest vinnande körsven Carl Johan Jepson fick segerdefilera. Segervapnet hette Earnest som hade ett starkt bra fjolår med STL-seger på Åby och över 300.000 kr intjänat.
Earnest tog sats i tredjespår varvet kvar och var framme hos ledaren innan slutsvängen. Tre hästar stred över upploppet men det var Earnest som var starkast.
 - Vi var gynnade av tempot. Varvet från mål börja han ligga på och då gav vi oss iväg. I år har det varit lite stolpe ut för Earnest men idag var han riktigt bra, betygsatte Carl Johan.

Innan tävlingsdagen var slut hann Carl Johan Jepson segerdefilera ytterligare två gånger. De två sista loppen vanns av Slipstream Zon och hemmahästen Jisco Vacante (tränad av Stefan Dahl), bägge från ledningen.

Tomas Thell.

hero-start-2600x1970px.jpg
logo01.jpg

MANTORP HÄSTSPORTARENA MED HÄSTEN I CENTRUM

Trav- och ridsporttävlingar är givna i kalendern men där finns också andra spännande evenemang.

resthoger.jpg

Boka bord till vår restaurang eller till vår caféläktare. För information om menyer, tider för ankomst, bokning etc.

Samarbetspartners

Image

Email: info@mantorp.travsport.se
Telefon: 0142-825 00

Västerlösavägen 12, 595 58 Mantorp

Om Mantorp Hästsportarena

Mantorp Hästsportarena är en arena i internationell toppklass för hästsport.
Vi är ett Hästcentrum med attraktiv hästsport, trevliga miljöer & spännande evenemang. Vi skapar en plats där hästar och människor mår bra tillsammans och där hästsport kan utövas och upplevas.

 

*Vid tävling/evenemang på arenan förekommer upptagning av ljud & bild i syfte att saluföra arenan.*