{{next.header}}
22-åriga Hilma Selin är inne på sin tredje säsong som körsven. Hon har kört 31 lopp och under måndagskvällen kom karriärens fjärde seger. Detta med hennes favorithäst Bubble Marke som hade begåvats med ett innerspår i volten. Stor del av loppet avgjordes kort efter start då Carl Philip Lindblom med John Filip utmanade om ledningen. Hilma svarade ut den mer rutinerade körsvennen och tog hand om ledningen. Därefter fick hon dirigera det lilla fältet i ett jämnt 18-tempo i ledningen. På slutrundan fanns även den rutinerade kusken Julian Cordeau utvändigt med formstarka Kristall Sisu. Ingen av dessa motståndare utgjorde något hot på slutrundan, då Hilma och Bubble Marke spurtade undan till en smått överlägsen seger med fem längder.
Hilmas första seger i år kom på Axevalla i februari med As Always Marke. Igår fick hon förutom äran att besöka Vinnarzonen som segrare, även mottaga pris som ”Månadens Aktiv under februari”.
- Jag gillar att köra i spets. Det gjorde vi i kväll och även på Axevalla 10/2. Taktiken med Bubble var att ta hand om ledningen, köra i ett jämnt tempo och svara eventuellt tryck från utvändig häst summerade en glad körsven.
Svanberg vann efter taktisk finess
Oskar Svanberg hade en häst till start och han blev 100%-ig då han segrade med Perfectandstrong trots ett tolftespår bakom startbilen. Han tog chansen i startrusningen och laddade framåt med Maharajah-sonen. Efter en förstakurva i tredjespår nådde han ledningen efter ca 700 m. På slutrundan uppvaktade Kenneth Haugstad med Stefan P Pettersson-tränade Sandysoul. Även Jaguar B. med Jan Henriksson blandade sig i segerdiskussionen och den sistnämnda fick en slutkurva i tredjespår. På upploppet var dock Svanbergs häst starkast och sexåringen stack undan till en säker seger på 1.15,0a/2140 m. Oskar var nöjd med mycket efter segern.
- När jag såg startlistan, tänkte jag inte att vi skulle sitta i spets. Dödens hade jag varit nöjd med.
- Hästen är riktig Maharajah-avkomma som svarar vid tryck utvändigt. Han har inte stilen med sig riktigt men vann lätt ändå.
- Jag måste även berömma Ida och Johanna Lekander, som har hjälpt till när Kim Lagerhem har varit sjukskriven. De förtjänar verkligen uppmärksamheten och de älskar verkligen "Perra" som är hästens smeknamn.
Stjernström segrare efter diskning
Den tredje Mp-segern kom efter diskvalificering av målettan The Vet’s Mistake som störde/prejade Micael Stjernströms Amelia Earhart ca 150 meter innan mål.
Loppet såg ut att handla om tätduon Haymaker-J Cordeau i ledningen som pressades hårt utvändigt av Octopussy med Tom Johansson i vagnen. Bakom dessa två ekipage var det flera längder ned till förföljarna mitt i slutsvängen.
Två av dessa var just The Vet’s Mistake-D S Jansson och Micael Stjernström med Amelia Earhart. Båda hästar fick upp farten i början av upploppet samtidigt som tätduon stumnade kraftigt. I ivern att komma loss blev det en snäv körning från Dick S Janssons sida och såhär kommenterade Micael Stjernström diskvalificeringen.
- Jag tyckte det var solklart! Det fanns ingen plats att gå från andra- till tredjespåret på upploppet.
- Även Love You Quick gjorde en bra insats som tvåa i ett annat lopp och mina hästar börjar komma i form igen avslutade segerkusken.
Text: Roger Elebring.
Publicerad tisdag 31 mars 2026. info@mantorp.travsport.se