Foto: matildaohrmanfoto

Varsin seger för Bardun och Smith

Mantorps unga tränarduo Jonathan Bardun och Jakob Smith gjorde bra reklam för sig vid tävlingarna på Färjestad i fredags kväll. Bardun (född 1999) vann med Metarie och Smith (född 1996) segrade med Cricket Art C.G. (bilden). Förstaprisen i bägge loppen var 35.000 kr.


Jonathan hade även med sig stoet Oris till Färjestad. Stoet var först ut att trion från Mantorp. Hon reds av Saga Laursen i ett montélopp där Jonathan Carre vann med storfavoriten G.G.d’Asti. Mp-hästen fanns placerad i rygg på vinnaren inför slutsvängen. När Carre ökade farten 300 m kvar lämnade han övriga flera längder bakom sig. Oris vann klungspurten i fin stil och noterades för 1.16,0/2160 m som tvåa, fem längder bakom vinnaren. Andraplatsen var värd 17.500 kr.

Segern för Bardun kom i kvällens sjunde löpning, tillika fjärde avdelningen av V64-spelet. Han var favoritspelad med Metarie som jagade andra raka segern.
Ekipaget tog en lugn start och hade elva hästar framför sig, in i den första kurvan. I täten växlade Niclas Benzon med I Choose You och Jan Silvén med Loke Lovebite positioner i täten under inledningsvarvet. När Benzon hade varvat på km.tiden 1.18,9 visade han med all tydlighet att Bardun var välkommen fram för att överta ledningen. Så blev fallet och under slutvarvet skruvades farten upp. Metarie dansade undan på lätta hovar och vann lätt på 1.15,4/2160 m. Detta kryddat med snabba 1.11,4 sista halvvarvet.
Segern var den tredje på fem starter för Jonathan Bardun och det fyraåriga stoet ser ut att bära prispengarna enkelt. Dessa uppgår nu till 334.000 kr.
 - Loppet blev bra kört för vår del. Hon är både stark och löpärlig.
 - Målet är att hon får starta på och vi får se om hon duger i några årgångslopp framöver.
 - Hon behöver utvecklas lite och höja sin svaga sidor, som startsnabbheten till exempel summerade en nöjd tränare och kusk efter loppet.

Smith vann med andelshästen
Jakob Smith aviserade årsdebut för fyraåringen Cricket Art C.G. i fredags på Färjestad. Andelshästen lottades till ett sjundespår bakom bilen och körande Jakob Smith kom snabbt ned i andraspår. Kort efter start galopperade den norska totofavoriten Naomi B.R. bort sina chanser för Olav Mikkelborg.
Andrahandsfavoriten, även den norsktränad, N.Y.Everglow tog hand om ledningen. Jorma Kontio i sulkyn anförde klungan upp till första varvet på 1.15,9. Detta med Cricket Art C.G. snett utvändigt.
På sista varvet attackerade skrällen Professor Kalkyl-K P Gustavsson 700 m kvar hastigt, från en position i 3-par ytter.
I slutsvängen var det tre hästar i bredd. På innerspåret N.Y.Everglow, i andraspår Cricket Art C.G. och i tredjespår Professor Kalkyl.
Mp-hästen kopplade ett grepp på ledaren ur den sista kurvan och upploppet hölls ”Professorn” på avstånd. Segermarginalen blev en halv längd och segertiden noterades till nya rekordet 1.15,7a/2140 m.
Detta var fyraåringens åttonde start i karriären och seger nummer två. Hästens startprissumma uppgår till 72.000 kr.
 - Hästen var jättebra. Det var för övrigt andra gången han vann från dödenspositionen.
 - Min taktik var att köra till slut. Hästen har utvecklats och har känts fin i jobben inför årsdebuten.
 - Han gick med sulor nu och det gjorde susen. Det är en andelshäst och det finns fortfarande andelar osålda berättade Jakob Smith i segerintervjun.

Text: Roger Elebring.

Publicerad måndag 26 januari 2026. info@mantorp.travsport.se