Trippel till Karlstedt, den yngre!
Ett glatt ägargäng mötte upp Stefan P Pettersson-tränade Wearekind och Micael Stjernström i samband med prisutdelningen. Näst längst till vänster hästens uppfödare Lars Gutke. Foto: Magnus Strömsten.

Trippel till Karlstedt, den yngre!

2025 års sista tävlingsdag på Mantorp Hästsportarena avgjordes 30 dec. Det namn som dominerade tävlingarna var Karlstedt. Inte Ralf Karlstedt utan hans son Tommy som vann med alla sina tre uppsittningar.

Tommy Karlstedt har vunnit en trippel tidigare i sin karriär. Det gjorde han för ett kvartal sedan när han styrde in tre hästar till seger samma dag på Tingsryds travbana.
Tommy Karlstedt var i unga år en skicklig ponnytravkusk. Hela tiden arbetade han målmedvetet för att bli proffstränare. Efter anställningar hos sin far Ralf, Hans Adielsson och Kari Lähdekorpi blev han 2011 som 26-åring proffstränare med Halmstad som hemmabana.
Men 2018 gjorde nog Tommy sitt livs satsning när han köpte gården Dunevad i Fotskäl och blev Åbytränare. Hans gård ligger nu i närheten av där Robert Bergh och Christoffer Eriksson håller till i Hajom.
Två av Tommys segervapen var Green Peaks och Garbino, både tränade av Christoffer Eriksson. Tredje vinnare var Dencodancingqueen, tränad av amatören Sanna Dahlén.
 - Någon därhemma har gjort tränarjobbet bra. Det jobbet jag gjorde som körsven idag var den lättare biten. Idag var det mest att ta det piano och vara först vid mållinjen, tyckte Tommy.

Dubbel till Stefan P Pettersson
Annars var det hemmatränaren Stefan P Pettersson som inledde med två segrar. Först ut var debuterande treåringen Wearekind som i Micael Stjernströms rutinerade händer forcerades till ledningen och sedan aldrig var i förlustfara.
 - Det var nära galopp flera gånger i inledningen, så hon fick trava in sig. Hon kändes stark men det finns att slipa på med den här hästen, ansåg segerkusken när han blev intervjuad av Lars Gutke som är uppfödare till Wearekind.
 
Stefans andra vinnare från stallet var mer oväntad. Det var hetsporren Liberation som nu för första gången höll sig lugn och kunde vinna efter att ha attackerat från tredjepar utvändigt halvvarvet från mål.
 - Det här var två hästar som överraskade. På förhand trodde jag inte de skulle kunna vinna, berättade Stefan när han mottog utmärkelsen som tränarchampion 2025 på Mantorp Hästsportarena.

Tolvåring tog första årssegern
Amatören Stefan Wieselgren har en hedershäst i gamlingen Geting Akema. Valacken har visat fin form i senaste starterna men hade dragit en nitlott i spårlottningen. Från spår åtta tvingades han backa ned i kön till femtepar invändigt.
På sista långsidan började ledande Nelo di Quattro dra upp farten och det gjorde att flera hästar bakom på innerspår gled ut och Geting Akema hittade luckan 300 kvar från tredjepar invändigt. Med pigga ben hämtade sedan Geting Akema in försprånget till ledaren och vann säkert.
 - Det var på tiden för jag har sagt att han är en nästa gångare inför närmare 15 lopp. Jag har kanske kört lite för snällt med honom, men jag vet, att gör jag det så spurtar han alltid bra, berättade ägarsonen Douglas Wieselgren. 22-åringen har kört Geting Akema i 41 av hästens 109 starter.

Tomas Thell / Roger Elebring.

Samarbetspartners

Image

Email: info@mantorp.travsport.se
Telefon: 0142-825 00

Västerlösavägen 12, 595 58 Mantorp

Om Mantorp Hästsportarena

Mantorp Hästsportarena är en arena i internationell toppklass för hästsport.
Vi är ett Hästcentrum med attraktiv hästsport, trevliga miljöer & spännande evenemang. Vi skapar en plats där hästar och människor mår bra tillsammans och där hästsport kan utövas och upplevas.

 

*Vid tävling/evenemang på arenan förekommer upptagning av ljud & bild i syfte att saluföra arenan.*